fbpx

Brac – wyspa z najpiękniejszą plażą na Adriatyku

Wyspa Brač jest trzecią co do wielkości w całym archipelagu Adriatyku. Na północy łagodnie opada w kierunku morza, a na południu bardzo stromo. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym widokiem, odwiedź najwyższy punkt wyspy Vidova gora (780 m nad poziomem morza). Brac jest typową wapienną wyspą z przeważnie skalistym terenem, lasy pokrywają prawie 25% powierzchni wyspy. Wyspa jest zależna od dostaw wody podwodnymi rurociągami z lądu. Na większości wyspy znajdują się piękne plaże z drobnymi kamykami i piaskiem. Największą atrakcją jest plaża Zlatni rat, która zmienia swój kształt w zależności od wiatru i prądów morskich i jest uważana za najpiękniejszą plażę na Adriatyku. Na wyspie uprawia się drzewa oliwne, winorośl, wiśnie i migdałowce. Hodowla owiec i rybołówstwo, w tym przetwórstwo ryb, są również szeroko rozpowszechnione. Wydobywa się tu również kamień.

Wsie i osady zachowały swój typowy dalmatyński charakter w dużej mierze nienaruszony. Brač jest również atrakcyjny ze względu na liczne zabytki architektury: liryjskie (cyklopowe) zamki, fortyfikowane osady zwane gradina, niskie domy na planie koła wykonane z lokalnego kamienia z kamieniołomów zwane bunja. Znajdują się tu liczne sarkofagi, dwa mauzolea i pozostałości innych budowli z czasów rzymskich. Okres starochrześcijański reprezentują pozostałości świątyń, a okres starochorwacki starożytne kościoły. Do najbardziej atrakcyjnych zabytków należy klasztor skalny Blaca.

Według oficjalnych statystyk wyspa Brač ma ponad 14 000 mieszkańców, centrum administracyjne to Supetar, a Pučišća również odgrywa znaczącą rolę, kurorty to Supetar, Bol i Sutivan. Brac ma połączenie promowe z Split z Supetar i międzynarodowe lotnisko używane głównie w sezonie, zwłaszcza dla lotów czarterowych.

Miasto Bol na wyspie Brač z około 1700 mieszkańcami znajduje się na południu i słynie ze wspomnianej wcześniej ekstra plaży Zlatni rat, która jest jedną z najczęściej fotografowanych na całym świecie. Oprócz tej plaży, Bol oferuje również wiele innych atrakcji i doświadczeń. Możesz odwiedzić lokalne muzeum, a jeśli szukasz adrenaliny, możesz spróbować windsurfingu, kitesurfingu lub skoków spadochronowych. W Bol znajduje się wiele restauracji i kawiarni, w których można skosztować tradycyjnych chorwackich potraw i napojów i nie zapomnieć o lokalnej specjalnościoktopach pod pierzynką. Jeśli zdecydujesz się na pobyt w Bol, zalecamy wcześniejszą rezerwację zakwaterowania, ponieważ w sezonie letnim jest on pełen turystów. Bol na wyspie Brač to wspaniałe miejsce na wakacje, gdzie można zrelaksować się na plaży lub zwiedzić całą wyspę Brač.

Wybierz zakwaterowanie na chorwackiej wyspie Brač z najpiękniejszą plażą na Adriatyku, Zlatni rat, która zmienia swój kształt w zależności od wiatru i prądów morskich.

Zakwaterowanie Brac, Apartamenty Brac, Wakacje Brac, Hotele Brac, Last Minute Brac

      Apartamenty Chorwacja 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Ubytovanie v Chorvátsku 2024Ubytování v Chorvatsku 2024