fbpx

Losinj – wyspa delfinów i historii

Wyspa Losinj znajduje się w zewnętrznym pasie archipelagu Kvarner. W porównaniu do sąsiedniego Cres, jest znacznie mniejsza, ale ma dwa razy więcej mieszkańców, ponad 9000. Północna część wyspy jest górzysta, a linia brzegowa jest bardzo nierówna, szczególnie w południowej części, która jest również domem dla najpopularniejszych kurortówMali Lošinj i Veli Lošinj. Lošinj otoczony jest licznymi wyspami i wysepkami, które stały się popularnymi miejscami dla odwiedzających wyspę – Unije, Vele i Male Srakane, Susak, ochronę lokalnej kolonii delfinów butlonosych (Tursiops truncatus), chorwackich dobri dupini. Miasta Mali i Veli Lošinj zostały uznane za uzdrowiska klimatyczne.

Lošinj pierwotnie tworzył jedną dużą wyspę z Cres zwaną Apsyrtides, która była największą wyspą na Adriatyku, ale w czasach starożytnych w jej najwęższym miejscu zbudowano wąski kanał, aby skrócić żeglugę dla statków, nad którym położono most obrotowy, który obraca się za pomocą korby. Wyspa Lošinj była zamieszkana już w czasach prehistorycznych, ślady osadnictwa iliryjskiego są nadal obecne w postaci tak zwanych Liburnian gradinas. Później osiedlili się tu Rzymianie, po których zachowały się pozostałości rzymskich willi wiejskich. Niezwykłego odkrycia archeologicznego dokonano w pobliżu wyspy, na głębokości 45 metrów, gdzie znaleziono antyczny posąg z brązu Apoksyomenesa, greckiego atlety.

Wyspa Lošinj jest łatwo dostępna przez wyspę Cres, na którą można dostać się promem z lądu (Brestova – Porozina) lub z wyspy Krk (Valbiska – Merag), która jest połączona z lądem mostem. W sezonie istnieje również linia promowa Zadar – Mali Losinj z przystankami na wyspach archipelagu Dalmacji Północnej (Ist, Olib, Silba, Premuda).

Wybierz spośród szerokiej oferty zakwaterowania na chorwackiej wyspie Losinj i obserwuj delfiny na żywo. Przeczytaj pełne informacje, opinie klientów i obejrzyj galerie zdjęć.

Zakwaterowanie Losinj, Apartamenty Losinj, Wakacje Losinj, Hotele Losinj, Last Minute Losinj

      Apartamenty Chorwacja 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Ubytovanie v Chorvátsku 2024Ubytování v Chorvatsku 2024