fbpx

Pelješac – bogactwo czerwonego wina

Półwysep Peljeąac jest drugim co do wielkości półwyspem w Chorwacji po Istrii. Półwysep wyróżnia się wyśmienitymi czerwonymi winami, piękną przyrodą, bogatą roślinnością, malowniczymi miasteczkami i zatokami z pięknymi plażami. Do najpopularniejszych kurortów należą Orebic, Trpanj,

Półwysep jest jedynym miejscem w Europie, gdzie szakale żyją na wolności. W głębi lądu znajdują się głównie winnice. Stąd pochodzą słynne marki wina Dingač i Postup. Na wybrzeżu uprawia się owoce południowe, drzewa migdałowe i oliwne. Kwitnie również rybołówstwo, w tym sztuczna hodowla ostryg.

Pierwszymi historycznymi mieszkańcami półwyspu byli Ilirowie, po których dokonano odkrycia o znaczeniu europejskim w osadzie Nakovana – ważnym iliryjskim sanktuarium z pierwszego tysiąclecia pne. Znaleziska z okresu greckiego i rzymskiego są rzadkie. Z okresu starochrześcijańskiego i przedromańskiego pochodzi kilka bardzo cennych kościołów, zwłaszcza kościół św. Michała (Saint Mihovil) z freskami, a z późnego średniowiecza pochodzą gotyckie klasztory franciszkańskie.

Głównym ośrodkiem turystyki jest miasto Orebic, które słynie z pięknych plaż. Za najpiękniejszą część wybrzeża uważa się nadmorskie miejscowości Kučište, Viganj i Lovište. Morze w pobliżu osady Viganj jest uważane za najbardziej odpowiednie miejsce do surfowania, gdzie odbyły się również Mistrzostwa Europy w Windsurfingu. Na południowym wybrzeżu znajdują się przyjemne małe kurorty Žuljana, Trstenik i Prapratno.

Półwysep Pelješac ma połączenia promowe z Trpanja do Ploče na kontynencie, z Orebić do Korčule-Dominće i z Prapratna do Sobry na wyspie Mljet w pobliżu Stone. Zobacz Rozkład rejsów).

Wybierz spośród szerokiej gamy zakwaterowania na chorwackim półwyspie Pelješac, słynącym z doskonałych czerwonych win i najlepszego miejsca do uprawiania windsurfingu.

Zakwaterowanie Pelješac, Apartamenty Pelješac, Wakacje Pelješac, Hotele Pelješac, Last Minute Pelješac

      Apartamenty Chorwacja 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Ubytovanie v Chorvátsku 2024Ubytování v Chorvatsku 2024