fbpx

Północna Dalmacja – największy chorwacki region

Północna Dalmacja jest największym chorwackim regionem, rozciągającym się od wyspy Pag do Primošten. Pomiędzy wnętrzem a wybrzeżem Adriatyku znajduje się pasmo górskie Velebit. Wakacje w północnej Dalmacji to okazja do odkrywania wielu historycznych miast i naturalnego piękna Parków Narodowych Kornati, Krka i Paklenica. Najbardziej znanymi i poszukiwanymi miejscami wypoczynkowymi w północnej Dalmacji są miasta Zadar i Šibenik, Biograd na Moru, Sv. Filip i Jakov, Primošten, Rogoznica, Vodice, wyspy Murter, Dugi Otok, Pasman, Ugljan oraz Vir.

Riwiera Zadar, położona w środkowej części chorwackiego Adriatyku, wyróżnia się kilkoma parkami narodowymi, wyspami i wysepkami. Miasto Zadar jest największym miastem w północnej Dalmacji, a sama historia turystyki świadczy o wysokiej jakości wakacji w Zadarze. Miasto Sibenik jako centrum Riwiery Szybenik położone jest nad samym morzem, gdzie znajduje się wiele pięknych plaż, na których można spędzić przyjemne wakacje w Chorwacji. Biograd na Moru oferuje piękne plaże i lasy sosnowe. Na wyspie Murter znajdują się cztery miasta, które oferują przyjemne możliwości spokojnego wypoczynku – Murter, Betina, Jesera i Tisno. Primošten oferuje piękne plaże, ale szczególnie jego historyczne centrum, położone na półwyspie, przyciąga wielu turystów. Miejscowość Rogoznica położona jest na półwyspie i oferuje idealną okazję do spędzenia bardzo spokojnych wakacji. Vodice z pięknymi plażami, wieloma możliwościami sportowymi i kulturalnymi jest jednym z najbardziej poszukiwanych ośrodków turystycznych w Chorwacji.

Archipelag Kornati obejmuje 89 wysp, wśród których można żeglować, spacerować po nich, a także oferuje specyficzny podwodny ekosystem, w którym można odkryć fantastyczny podwodny świat podczas nurkowania i snorkelingu. Bramą do Paklenickiego Parku Narodowego jest miejscowość Starigrad-Paklenica. Park narodowy składa się głównie z dwóch głębokich kanionów, Velika i Mala Paklenica, rozciągających się aż do morza. Paklenica oferuje wspaniałe naturalne krajobrazy i doskonałe warunki dla miłośników wspinaczki. Park Narodowy Krka, z jeziorami, wodospadami i rzeką Krka o długości ponad 70 km, tworzy wyjątkowy krajobraz. Największym i najpiękniejszym wodospadem jest Skradinski buk o wysokości 46 metrów. W kierunku morza rzeka Krka tworzy jezioro Prukljan, które jest domem zarówno dla ryb słodkowodnych, jak i słonowodnych. Park narodowy Plitwickie Jeziora jest najsłynniejszym i najpiękniejszym parkiem narodowym w Chorwacji, rozsławionym przez serię filmów o Winnetou. Składa się z 16 małych jezior połączonych wodospadami, które powstają w wyniku przelewania się wody z wyższych do niższych jezior, a także z jaskiń.

Zakwaterowanie Północna Dalmacja, Apartamenty Północna Dalmacja, Wakacje Północna Dalmacja, Hotele Północna Dalmacja, Last Minute Północna Dalmacja

      Apartamenty Chorwacja 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Ubytovanie v Chorvátsku 2024Ubytování v Chorvatsku 2024