fbpx

Ugljan – wyspa historii i rybołówstwa

Wyspa Ugljan znajduje się w pobliżu Zadaru. Jest połączona z sąsiednią wyspą Pašman mostem nad kanałem Ždrelac. Ugljan jest jedną z najgęściej zaludnionych wysp na Adriatyku, z ponad 7500 mieszkańcami. Wnętrze wyspy jest górzyste, a drzewa oliwne, figowce i winorośl są uprawiane na wyspie w dużych ilościach. Oprócz rolnictwa, rybołówstwo jest również ważne dla wyspy. Główną miejscowością jest Kali, która jest uważana za jeden z najważniejszych ośrodków rybackich na Adriatyku. Wschodnia część Ugljan jest niższa i bardziej nierówna, dlatego znajdują się tu wszystkie osady na wyspie: Ugljan, Lukoran, Kali.

Panorama wyspy Ugljan jest zdominowana przez Twierdzę Świętego Michała (Tvrdjava Sv. Mihovil), zbudowaną przez Wenecjan w XIII wieku. Została zbudowana jako ufortyfikowana twierdza na miejscu klasztoru benedyktynów. Zaledwie 80 metrów od Preko leży malownicza wysepka Galovac (zwana także Školji), na której znajduje się XV-wieczny klasztor franciszkanów głagolickich. Nieco dalej znajduje się mała wyspa Ošljak, na której znajduje się starochorwacki kościół z X wieku i pozostałości zrujnowanych wiatraków z XVII wieku.

Dziś Ugljan jest uważany za jedno z przedmieść Zadaru i jest połączony promami i łodziami z Preko, a także z sąsiedniej wyspy Pasman z Tkon do Biogradu na Moru. Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy wyspy mówią bardzo dziwnym i trudnym do zrozumienia dialektem przez samych Chorwatów.

Wybierz spośród szerokiej oferty zakwaterowania na chorwackiej wyspie historii i rybołówstwa, Ugljan. Przeczytaj pełne informacje, opinie klientów i obejrzyj galerie zdjęć.

Zakwaterowanie Ugljan, Apartamenty Ugljan, Wakacje Ugljan, Hotele Ugljan, Last Minute Ugljan

      Apartamenty Chorwacja 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Ubytovanie v Chorvátsku 2024Ubytování v Chorvatsku 2024