fbpx

Pag – spokojna chorwacka wyspa

Wyspa Pag jest piątą co do wielkości wyspą (285 km2) na Adriatyku. Obecnie liczy około 8000 mieszkańców (jest jedną z wysp o najniższej gęstości zaludnienia). Jest niska na południowym zachodzie, wysoka i stroma na północnym wschodzie. Ta strona jest szczególnie narażona na zimne, porywiste wiatry – bores. Większość wyspy jest naga i skalista.

Od czasów starożytnych sól była eksportowana z Pagu i była źródłem dobrobytu wyspy. Pozyskiwano ją z rozległych płytkich jezior, ale ta starożytna metoda praktycznie zanikła, a dziś sól jest produkowana poprzez sztuczne podgrzewanie wody morskiej i jej odparowywanie. Produkcja soli na wyspie Pag stanowi 2/3 całkowitej produkcji chorwackiej (1000 ton rocznie).

Pag był niegdyś zamieszkany przez iliryjskie plemię Liburnian, którzy byli wykwalifikowanymi żeglarzami i budowniczymi statków, po których pozostały pozostałości ich ufortyfikowanych osad i nekropolii. Na początku IV w. n.e., za panowania Rzymian, wyspę nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, w wyniku którego do morza runęło całe miasto Cissa, stojące w przybliżonym miejscu dzisiejszej osady Caska, której pozostałości widoczne są na dnie morza. Od końca VII w. Na wyspie zaczęły osiedlać się plemiona słowiańskie. Od XV do XIX wieku Pag był rządzony przez Wenecjan, a następnie przez ponad 100 lat przez Habsburgów.

Największą gminą i centrum administracyjnym wyspy jest miasto Pag, inne ważne to Novalja, Lun, prostszy, tańszy i spokojniejszy pobyt, czyste morze i nie szukają zbyt hałaśliwych rozrywek towarzyskich i intensywnego życia nocnego. Wyjątkiem jest plaża Zrće, która jest znanym centrum rozrywki (kluby plażowe, dyskoteki, programy rozrywkowe, animacje, konkursy), ale są też inne możliwości rozrywki i spotkań towarzyskich w Pagu i Novalji.

Wybierz zakwaterowanie na Pag, wyspie spokoju. Przeczytaj pełne informacje, opinie klientów i obejrzyj galerie zdjęć.

Zakwaterowanie Pag, Apartamenty Pag, Wakacje Pag, Hotele Pag, Last Minute Pag

      Apartamenty Chorwacja 2024Apartmaji Na Hrvaškem 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Urlaub Kroatien Geniessen 2024Ubytovanie v Chorvátsku 2024Ubytování v Chorvatsku 2024